Studenci

Ćwiczenia terenowe organizowane przez Zakład Archeologii Architektury IA UMK w Toruniu cieszą się dużą popularnością wśród studentów. Co roku w wykopaliskach uczestniczy spora, często nadprogramowa, liczba adeptów archeologii. Wśród nich, nie licząc praktykantów i doktorantów, znajdują się także wolontariusze oraz goście, a zarazem nasi przyjaciele z Czech.

Studenci podczas ćwiczeń terenowych, oprócz zapoznania się z praktyczną stroną badań wykopaliskowych, mają także możliwość poznania historii skomplikowanych relacji państwa Zakonu Krzyżackiego z królestwem polskim. Zaznajamiają się również z historią zamków, które zachowały się do naszych czasów jako czytelne na powierzchni ruiny, bądź niewidoczne dziś, znane tylko z przekazów historycznych obiekty czekające na odkrycie i opisanie.

Praktyki realizowane przez Zakład Archeologii Architektury to nie tylko codzienna praca w terenie. W czasie ich trwania organizowane są również wycieczki edukacyjne do różnych miejscowości ziemi chełmińskiej, podczas których studenci poznają architekturę średniowieczną tego regionu. Okres wykopalisk to także czas integracji studenckiej. Stałym elementem każdych wykopalisk są ogniska, mecze piłkarskie oraz otrzęsiny – szczególne bo nie tylko archeologiczne, a archeologiczno-architektoniczne.

Atmosfera panująca podczas wykopalisk sprawi, że zapadną one w pamięci każdego uczestnika. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko zaprosić Państwa do uczestniczenia w naszych ekspedycjach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii studenckiej, która przedstawia aktywność studentów podczas praktyk wykopaliskowych.

Comments are closed.